Jaki pistolet lakierniczy wybrać?

W zasadzie każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z malowaniem takich powierzchni jak karoseria samochodu, elementy wykonane z metalu, modele różnych pojazdów i inne podobne, zdaje sobie sprawę, że prace lakiernicze różnego rodzaju najlepiej wykonuje się za pomocą pistoletu. Nie tylko jest to urządzenie bardzo precyzyjne i umożliwia niezwykle równomierne nakładanie kolejnych warstw lakieru, ale również bardzo przyspiesza cały proces malowania. Wśród osób, które dopiero mają zamiar zacząć swoją przygodę z lakierowaniem, często pojawia się jednak pytanie: jaki pistolet lakierniczy wybrać? Odpowiedź na nie nie jest jednak prosta – nie ma bowiem uniwersalnego rozwiązania, które odpowiadałoby każdemu.

Pistolety do lakierowania

Czym kierować się przy wyborze niezawodnego pistoletu lakierniczego?

Jedną z pierwszych kwestii, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego pistoletu lakierniczego, jest oczywiście jego cena. W tym przypadku nie ma się jednak co obawiać tańszych rozwiązań – zazwyczaj niedrogie modele są wykonane dość solidnie, a dzięki nim można z łatwością dowiedzieć się, czy ten sposób pokrywania różnego rodzaju powierzchni w ogóle nam odpowiada – i nie wydać na to dużej sumy pieniędzy. Ważna jest też pojemność zbiornika – do małych powierzchni wystarczy mniejsza, jednak jeżeli trzeba pokryć lakierem coś większego, to powinien być on odpowiednio duży.

Co cechuje dobry pistolet lakierniczy?

Po pierwsze – wytrzymałość. Dobrej jakości pistolet lakierniczy będzie wyróżniał się ponadprzeciętną trwałością i odpornością na zużycie i uszkodzenia, zwłaszcza że może się zdarzyć, że będzie wykorzystywany w trudnych warunkach lub bardzo intensywnie. Po drugie – ogólna klasa wykonania i jakość poszczególnych elementów. Jeśli stoi ona na wysokim poziomie, korzystanie z takiego pistoletu będzie po prostu zdecydowanie bardziej komfortowe. Oprócz tego ważna jest także dobrze przemyślana konstrukcja oraz możliwość personalizacji poszczególnych parametrów działania urządzenia.

Ile kosztuje profesjonalny pistolet lakierniczy?

Jedną z kwestii, która bardzo często najbardziej zajmuje osoby zainteresowane zakupem pistoletu lakierniczego, jest oczywiście to, ile taki sprzęt kosztuje. Ceny urządzeń dostępnych na rynku są naprawdę różne i zależą od wielu czynników, takich jak materiał i sposób wykonania pistoletu, jego możliwości, jaka marka jest odpowiedzialna za jego stworzenie i nie tylko. Można jednak bez trudu znaleźć propozycje wysokiej jakości, które oprócz tego mają bardzo atrakcyjną cenę i nie trzeba wydawać na nie fortuny. Sprawdzą się one zwłaszcza do użytku amatorskiego lub przy niezbyt intensywnej eksploatacji.